Connect with us

Yaşam

Niyazi Develi’nin hayatı kitap oldu

Published

on

Mersinli iş insanı ve Soli Sitesi kurucusu merhum Niyazi Develi’nin renkli hayatı kitaplaştırıldı.  Gazeteci-Yazar Kemal İstek’in titiz çalışması sonucu ortaya çıkan ‘Toroslardan Soli’ye’ adlı kitabın tanıtımı seçkin bir davetli eşliğinde Divan Otel’de gerçekleştirildi.

 

70’li ve 80’li yıllarda Mersin gündeminde gerçekleştirdiği ilklerle dikkat çeken Soli Sitesi kurucusu Niyazi Develi’nin yaşam öyküsü, Gazeteci-Yazar Kemal İstek tarafından kaleme alınarak kitap haline getirildi. Kitabın tanıtım etkinliğine Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Eski Başkanı Ayhan Kızıltan, İçel Sanat Kulübü Başkanı Fatih Alkar, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe, Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, 24. Dönem Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, İyi Parti Mersin Büyükşehir Meclis Üyesi Kerim Şahin ile çok sayıda iş insanı, gazeteci ve Niyazi Develi’nin yakınları katıldı.

DEVELİ: “BABAMIZ PEK ÇOK İLKE İMZA ATMIŞTI”

Kitabın tanıtım etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Develi Gurup Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Develi, babaları ve şirketlerinin kurucusu Merhum Niyazi Develi’nin yaşam öyküsünü bir kitap haline getirerek onu günümüze taşımanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Babalarının Soli Sahil Sitesi’nin kurulduğu yıllarda pek çok ilki yaşattığını ve özellikle turizm alanında önemli bir örnek haline geldiğini anımsatan Develi, “Bugün ülke turizminin gelişmesinde böylesi başlangıçların çok önemli rolü olmuştur. Roman tadında bir kitap çalışması yapan Gazeteci Kemal İstek’e teşekkür ediyoruz” dedi.

İSTEK: “BU KİTAP KENT KÜLTÜRÜ ADINA BİR DAMLA”

Bir dönem Mersin’de yaşanan olayları bir roman kurgusu içerisinde okura sunan ‘Toroslardan Soli’ye’ adlı kitabın yazarı Gazeteci Kemal İstek ise daha önce yazdığı Mersinli Ahmet ve Seyfi Alanya kitaplarında olduğu gibi Mersin’in tarihine ışık tutan kitap çalışmalarına bir halka daha eklediğini söyledi. “Merhum Niyazi Develi, özellikle 70, 80’li yıllarda pek çok ilke imza atan bir iş insanı olarak dikkat çekiyordu” diyen İstek, şöyle devam etti: “Mersin kent kültürü açısından onun ismi çok önemli bir yer tutmaktadır. Dünden bugüne baktığımızda Mersin’i geleceğe taşıma noktasında onun da büyük bir mücadelesi olduğunu görüyoruz. Bu kitap çalışmamı Niyazi Ağabey yaşarken birlikte planlamıştık. Sağlık sorunları ve bir de pandemi döneminin yaşanması çalışmayı aksatsa da okunabilir bir roman tadında kitap ortaya çıkardık. Bu konuda desteklerini hiç esirgemeyen Develi Ailesine ve tabi ki Sayın Ayşe Develi’ye çok teşekkür ediyorum. Bu tip kitap çalışmalarını kent kültürü adına bir damla olarak görebilirsiniz. Bu damlalar farklı kent yazarlarımızın üretimleriyle göle dönüşeceğinden hiç endişem yok; çünkü Mersin’de yazılması gereken o kadar çok kişi ve konu var ki. Bu vesileyle Merhum Niyazi Develi’ye kentimize yapmış olduğu katkılardan dolayı bir kez daha çok teşekkür ediyoruz.”

“KENT TARİHİNE FARKLI BİR PENCERE AÇIYOR”

İstek, öte yandan kitabın içeriğinde Mersin’de yaşanan ilklerin de yer aldığını vurgulayarak, “Türkiye’nin ilk özel bankası olma özelliğini taşıyan Mersin Ticaret Bankası, Niyazi Develi ile aynı adı paylaşan dedesi Niyazi Develi ve bir gurup Mersinli tarafından kurulmuştu. Özel bankadan limana pek çok gelişme kitabımda roman örgüsü içerisinde yer alarak kent tarihine farklı bir pencere açıyor” diyerek sözlerini noktaladı. Konuşmaların ardından İstek, davetlilere ‘Toroslardan Soli’ye’ adlı kitabını imzaladı.

 

Continue Reading

Yaşam

Mersin’de Bir Yasak Aşk İddiası

Published

on

Türkiye’de kadına şiddete hayır diyoruz fakat gün geçmiyor ki kadına şiddete hayır derken bir kadinin başka bir kadına yapmış olduğu psikolojik şiddete de ne ad verilir?

Bir adamın evliyken, başka bir kadınla yasak ilişki yaşaması ve bu ilişkide, önce annesi sonra kızıyla münasebette olmasına ne ad verilir? Bu bir iddia ama eğer doğruysa akıllara durgunluk getiren bir olay..

Soruyorum size? Kadına şiddete hayır derken, peki kadının kadına şiddetinin farkında mıyız?

Geçtiğimiz günlerde Mersin’in, akıllara durgunluk getiren bir olayla karşı karşıya geldiği iddia ediliyor.

Bebek katilleri aramızda mı? Anne karnında, ultrasyon görüntülerinden de yola çıkarak hemen hemen 5 aylık olan bebeğe hastane ortamında şok vererek kalbini durdurma iddiasıyla bebeği öldüren Doktor M. Ş. eğer bu iddialar doğruysa, nasıl bir vicdana sahiptir? Ve bundan önce de başka bebekleri katletti mi?

Evli ve bir çocuk babası olan İ. A., karısının kız arkadaşı H. E. ve kız arkadaşının annesi E. E. 2 yıl boyunca yasak ilişki yaşadığı, iki sene boyunca karısının kız arkadaşının önce annesi E. E. ile birlikte olan ve ardından kızı H. E. ile birlikte olmaya başlayan İ. A’nın genç kadını hamile bıraktığı, iddia ediliyor.

Bu iddialara göre;

İ. A’nın eşi bize yollamış olduğu Whatsapp görüntüleriyle. bu iki kadınla yaşadığı ilişkiyi inkar etmediğini açıkladı. Söz konusu whatsapp görüntüleri bizde mevcuttur.

Yaklaşık iki yıl süren ilişki sonrasında;

Yasak ilişki yaşadığı genç kadının karnında ki bebeği 4, 5 aylık oluyor ve sevgilisiyle birlikte çocuğu doğurma ma kararı alıyorlar.

Ardından hastaneye gidip Doktor M, Ş, ile anlaşıyorlar, Bunun üzerine Doktor anne karnında ki çocuğa şok vererek kalbini durduruyor.

Bu işlemden sonra hamile kadının evine Ebe gidiyor ve evde steril olmayan ortamda kalbini durdurduğu bebeği suni doğumla alıyor.

Genç kadının, daha sonra yasak ilişki yaşadığı adamla birlikte bebeğin cesedini otoban kenarında biryere gömdükleri yine başka bir iddialar arasında.

Bu duruma birebir şahit olduğunu iddia eden adamın eşi, bize kendisinin karşılaştığı ve eşinin sevgilisi tarafından kendisine şiddetle alâkalı bilgileri ve görüntüleri gönderdi.

Bu bilgiler çercevesinde M. isimli kadının kocasının yasak ilişki yaşadığı kadından piskolojik şiddet gördüğü de görüntü ve mesaj kayıtlarıyla iddialar içinde.

Biz de bunu bir iddia olarak kabul ediyor, adli makamlarca toplumun değerlerinin korunması amacıyla konunun derin bir şekilde araştırılmasının yapılacağına ve sonucunda suçluların adalete teslim edileceğine inanıyoruz.

Not: Bu iddialardan gazetemiz mesul değildir, bu haber söz konusu iddiayı mail ve telefonlarımız aracılığıyla bizlere ulaştıran mağdur olduğunu dile getirenlere aittir. Bizler, eğer bir insanlık suçu işlenmişse, Haberi yetkililere buradan duyurmakla mesulüz.

Kaynak: İnternational Hayat Haber

Continue Reading

Yaşam

Üreten yüreklerden Tükenen yüreklere şifa dağıtıyorum

Published

on

Türkiyenin en ünlü balcısı Ergin Bozkurt , Bal aracıdan degil arici dan alınır. Üreten yüreklerden  Tükenen yüreklere  şifa dağıtıyorum.

Babadan oğula bir geleneği sürdüren 35 yıllık bal üreticisi Mersin Yenişehir Fuarında  sifa dağıtıyor.Türkiyenin seyyahı Ergin Bozkurt, CNR Yenişehir Fuarında şifa dağıttığı ürünlerini Hakkari’den Mersin’e getirdi Polen, Kestane çam, karakovan, sepet propolis, ve bir çok urunler fuarda en cok ilgi görenler arasinda yer aldı  Anadere  bal ürunleri 31 Aralik tarihine kadar Mersin Yenişehir fuarinda acık hizmet verecek.

Continue Reading

Yaşam

Sürdürülebilir gıda sistemlerinde değişimin anahtarı Z kuşağı

Published

on

 

Uluslararası Bitki Bazlı Gıdalar Çalışma Grubu tarafından düzenlenen “Bitkisel Gıda Endüstrisi Forumu ve Gençlik Forumu” panelinin moderatörlüğünü üstlenen BİTKİDEN Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Akdağ, sürdürülebilir beslenme yolculuğunda gençlerin önemine dikkat çekti. Akdağ, “İklim değişikliği, gıda güvensizliği ve sürdürülebilir uygulamalar için acil ihtiyaç gibi karmaşık zorluklarla karşı karşıya olan bir dünyada, inovasyon ve eylemin meşalesini gençlerimizin taşıdığına inanıyoruz” dedi.

Uluslararası Bitki Bazlı Gıdalar Çalışma Grubu’nun (IPBWG) Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği ‘‘Sürdürülebilir Gıda Sistemlerine Doğru Geçiş Sürecinde Bitki Bazlı Gıdaların Rolü’’ konferansı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Hibrit olarak düzenlenen konferansa IPBWG üyeleri arasında yer alan Bitki Bazlı Gıdalar Derneği (BİTKİDEN) de katılım sağladı.

Continue Reading

Çok Okunan