Connect with us

Yaşam

Psikoteknik Sınavı ve Uygulanması Nasıl Yapılır?

Published

on

 

Psikoteknik değerlendirmesine girerek psikoteknik belgesi almak isteyen oldukça fazla ticari araç şoförü var. Sınavın nasıl olduğu ve uygulamanın nasıl yapıldığı da oldukça merak edilmektedir. Psikoteknik için gereken evraklarla birlikte başvuruda bulunduktan sonra, belirli tarihlerde verilen derslere katılmanız gerekir. Kurs ve ders süreci Mersin Psikoteknikte alanında uzman kişiler tarafından verilir. Bu sayede gerçek ve kaliteli bilgiye ulaşmanız sağlanır. Ardından değerlendirme aşamasında kullanılacak olan testler uygulanmaya başlanır.

Psikoteknik Değerlendirmede Uygulanan Testler

Psikoteknik değerlendirme aşamasında uygulanan testler birçok beceriyi ve davranışı ölçme amaçlı hazırlanır. Zihinsel, psikomotor ve lişilik – güvenlik testleriyle kişinin standart şoför seviyesinde olup olmadığı değerlendirilir. Mersin Psikoteknik uzmanları da bu alanda son teknoloji cihazları kullanarak değerlendirmesine başlar.

Zihinsel beceri testleri;

 • Seçici dikkat düzeyi
 • Görsel süreklilik testi
 • Sürekli dikkat testi
 • Görsel algı ve bellek testi
 • Anlama ve değerlendirme testini içerir. Bu testler kişinin araç kullanırken dikkatini ve ayırt etme yeteneğini ölçmede önemli bir etkendir.

Psikomotor testleri;

 • Hız ve mesafe algı testi
 • Koordinasyon testi
 • Çarpışma zamanı testi
 • Tepki testi
 • Çevresel görüş testinden oluşur. Pratik karar vermeyi ve davranışta bulunmayı test etmeyi amaçlar.

Kişilik güvenlik testi ise;

 • Kişilik envanteri
 • Trafiğe ilişkin görüş testlerinden oluşur.

Bu testlerin tamamıyla kişinin mesleki yeterlilik düzeyi belirlenir. Karayolları Trafik Kanunun tarafından her ticari araç sürücüsünün bu belgeyi alması zorunlu hale gelmiştir. Eşya ya da canlı taşısın veya taşımasın ticari araç kullanıcılarının bu belgeyi alması zorunludur. Üstelik tek seferlik bir belge değildir. Her şoför, belgeyi almasının üzerinden 5 yıl geçtikten sonra yenilemek zorundadır.

Mersin Psikoteknik de bu testleri eksiksiz olarak yaparak ve kaliteli bilgiler vererek ticari araç kullanımı konusunda şoförlerin yeterliliklerini test eder. Bunun sonucunda da belgeyi almaya hak kazanan sürücülerin belgeleri teslim edilir. Böylece trafikte ticari araç kullanımını yapabilirler. Sınavın amacı bedensel, zihinsel ve psikolojik olarak yeterliliğin aynı anda sağlanmasıdır. Bu yüzden kurslara katılımlar da oldukça önemlidir. Psikoteknik cihazları oldukça teknolojik ürünler olduğu için değerlendirmeler de bunlarla yapılır. Psikoteknik belgesinin geçerli olabilmesi için, belgenin verilen yerin İl Sağlık Kuruluşları tarafından onaylanmış olması gerekir. Mersin Psikoteknik de bu belgelerin eğitimini veren ve değerlendirmesini yaparak hak kazananlara psikoteknik belgesini veren firmalardan biridir. Sektörde yer alan başarılı firmalar arasında olan ve uzun süredir bu işi yapan firma, alanında uzman ve güler yüzlü ekibiyle sizlere hizmet vermeye devam ediyor.

Continue Reading

Yaşam

Mersin’de Bir Yasak Aşk İddiası

Published

on

Türkiye’de kadına şiddete hayır diyoruz fakat gün geçmiyor ki kadına şiddete hayır derken bir kadinin başka bir kadına yapmış olduğu psikolojik şiddete de ne ad verilir?

Bir adamın evliyken, başka bir kadınla yasak ilişki yaşaması ve bu ilişkide, önce annesi sonra kızıyla münasebette olmasına ne ad verilir? Bu bir iddia ama eğer doğruysa akıllara durgunluk getiren bir olay..

Soruyorum size? Kadına şiddete hayır derken, peki kadının kadına şiddetinin farkında mıyız?

Geçtiğimiz günlerde Mersin’in, akıllara durgunluk getiren bir olayla karşı karşıya geldiği iddia ediliyor.

Bebek katilleri aramızda mı? Anne karnında, ultrasyon görüntülerinden de yola çıkarak hemen hemen 5 aylık olan bebeğe hastane ortamında şok vererek kalbini durdurma iddiasıyla bebeği öldüren Doktor M. Ş. eğer bu iddialar doğruysa, nasıl bir vicdana sahiptir? Ve bundan önce de başka bebekleri katletti mi?

Evli ve bir çocuk babası olan İ. A., karısının kız arkadaşı H. E. ve kız arkadaşının annesi E. E. 2 yıl boyunca yasak ilişki yaşadığı, iki sene boyunca karısının kız arkadaşının önce annesi E. E. ile birlikte olan ve ardından kızı H. E. ile birlikte olmaya başlayan İ. A’nın genç kadını hamile bıraktığı, iddia ediliyor.

Bu iddialara göre;

İ. A’nın eşi bize yollamış olduğu Whatsapp görüntüleriyle. bu iki kadınla yaşadığı ilişkiyi inkar etmediğini açıkladı. Söz konusu whatsapp görüntüleri bizde mevcuttur.

Yaklaşık iki yıl süren ilişki sonrasında;

Yasak ilişki yaşadığı genç kadının karnında ki bebeği 4, 5 aylık oluyor ve sevgilisiyle birlikte çocuğu doğurma ma kararı alıyorlar.

Ardından hastaneye gidip Doktor M, Ş, ile anlaşıyorlar, Bunun üzerine Doktor anne karnında ki çocuğa şok vererek kalbini durduruyor.

Bu işlemden sonra hamile kadının evine Ebe gidiyor ve evde steril olmayan ortamda kalbini durdurduğu bebeği suni doğumla alıyor.

Genç kadının, daha sonra yasak ilişki yaşadığı adamla birlikte bebeğin cesedini otoban kenarında biryere gömdükleri yine başka bir iddialar arasında.

Bu duruma birebir şahit olduğunu iddia eden adamın eşi, bize kendisinin karşılaştığı ve eşinin sevgilisi tarafından kendisine şiddetle alâkalı bilgileri ve görüntüleri gönderdi.

Bu bilgiler çercevesinde M. isimli kadının kocasının yasak ilişki yaşadığı kadından piskolojik şiddet gördüğü de görüntü ve mesaj kayıtlarıyla iddialar içinde.

Biz de bunu bir iddia olarak kabul ediyor, adli makamlarca toplumun değerlerinin korunması amacıyla konunun derin bir şekilde araştırılmasının yapılacağına ve sonucunda suçluların adalete teslim edileceğine inanıyoruz.

Not: Bu iddialardan gazetemiz mesul değildir, bu haber söz konusu iddiayı mail ve telefonlarımız aracılığıyla bizlere ulaştıran mağdur olduğunu dile getirenlere aittir. Bizler, eğer bir insanlık suçu işlenmişse, Haberi yetkililere buradan duyurmakla mesulüz.

Kaynak: İnternational Hayat Haber

Continue Reading

Yaşam

Üreten yüreklerden Tükenen yüreklere şifa dağıtıyorum

Published

on

Türkiyenin en ünlü balcısı Ergin Bozkurt , Bal aracıdan degil arici dan alınır. Üreten yüreklerden  Tükenen yüreklere  şifa dağıtıyorum.

Babadan oğula bir geleneği sürdüren 35 yıllık bal üreticisi Mersin Yenişehir Fuarında  sifa dağıtıyor.Türkiyenin seyyahı Ergin Bozkurt, CNR Yenişehir Fuarında şifa dağıttığı ürünlerini Hakkari’den Mersin’e getirdi Polen, Kestane çam, karakovan, sepet propolis, ve bir çok urunler fuarda en cok ilgi görenler arasinda yer aldı  Anadere  bal ürunleri 31 Aralik tarihine kadar Mersin Yenişehir fuarinda acık hizmet verecek.

Continue Reading

Yaşam

Sürdürülebilir gıda sistemlerinde değişimin anahtarı Z kuşağı

Published

on

 

Uluslararası Bitki Bazlı Gıdalar Çalışma Grubu tarafından düzenlenen “Bitkisel Gıda Endüstrisi Forumu ve Gençlik Forumu” panelinin moderatörlüğünü üstlenen BİTKİDEN Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Akdağ, sürdürülebilir beslenme yolculuğunda gençlerin önemine dikkat çekti. Akdağ, “İklim değişikliği, gıda güvensizliği ve sürdürülebilir uygulamalar için acil ihtiyaç gibi karmaşık zorluklarla karşı karşıya olan bir dünyada, inovasyon ve eylemin meşalesini gençlerimizin taşıdığına inanıyoruz” dedi.

Uluslararası Bitki Bazlı Gıdalar Çalışma Grubu’nun (IPBWG) Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği ‘‘Sürdürülebilir Gıda Sistemlerine Doğru Geçiş Sürecinde Bitki Bazlı Gıdaların Rolü’’ konferansı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Hibrit olarak düzenlenen konferansa IPBWG üyeleri arasında yer alan Bitki Bazlı Gıdalar Derneği (BİTKİDEN) de katılım sağladı.

Continue Reading

Çok Okunan