Connect with us

Gündem

Çeşme’de Liselilere Burs ve Avrupa Tatili

Published

on

 

Çeşme’de lise çağındaki başarılı öğrencileri burs verip 7 günlük dönemlerle Avrupa’ya tatile göndereceklerini belirten Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan Adayı Esat Tanık, “Amacımız gençlerimizin vizyonunu, bakış açısını geliştirmek” dedi.

Dünyanın giderek küçüldüğünü, ulaşım imkanlarıyla gençlerin ülke ülke gezerken Türkiye’deki gençlerin şehir dışına bile çıkamadığını vurgulayan Tanık, gençleri Avrupa ile tanıştırmaya hazır olduklarını söyledi.

Gelişmiş ülkelerin dünyayı iyi takip edip teknolojiyi ve bilimi hedeflerine ulaşmak için etkin şekilde kullandığını belirten Esat Tanık, Çeşmeli gençleri yabancı ülkelerdeki gelişmeleri, kültürel farklılıkları görüp yabancı dillerini geliştirmeleri için Avrupa ülkelerine göndereceklerini müjdeledi.

TATİL, BURS, İŞ
Çeşme’de lise düzeyindeki başarılı öğrencilerin her zaman yanlarında olacaklarını aktaran Tanık, “Bu gençlerimiz maalesef hiç yurtdışına çıkmadıkları için diğer ülkelerin dillerine, kültürlerine yabancı kalıyorlar. Bunu önlemek adına lisedeki başarılı gençlerimizi yaz aylarında 7 günlük programlar halinde yurt dışına göndereceğiz. Orada karşılıklı olarak kültür etkileşiminde bulunurken yabancı dil pratiğiyle de dillerini geliştirecekler. Gençlerimizin vizyonlarını ve dünyaya bakış açısını değiştirmek için bunu yapmak zorundayız” dedi.

Başarılı liseli gençlere burs, üniversiteli gençleri de istihdam imkanı sağlayacaklarını aktaran Esat Tanık, üniversiteyi başarıyla bitiren gençleri ailelerinin yanından ayrılmadan, Çeşme’yi terk etmeden ilçe içinde istihdam edeceklerini vurguladı.

OPERADAN ATÖLYEYE
Gençleri başarıya götürecek kütüphane, bilgisayar, yazılım gibi konularda da projelerinin hazır olduğunu anlatan Tanık, “Çeşmemize, içinde opera sahnesi, resim, sanat, sergi ve atölye alanlarıyla her türlü teknolojik donanıma sahip kütüphanenin olacağı bir kültür merkezi yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Çeşme İlçe Halk Kütüphanesi’nin de dijital kütüphane olarak düzenlenebileceğini sözlerine ekleyen Esat Tanık, “Bu binayı tekrar elden geçirip içinde en az 40 bilgisayarın olduğu, gençlerimizin internette gönül rahatlığıyla araştırmalarını yapacağı, ödevlerini, sunumlarını hazırlayacağı bir etüt alanı şeklinde oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

YAPAY ZEKAYA ODAKLANACAK
Tamamen dijital kütüphane haline gelecek 2 katlı binada geleceğin mesleği olan ve şimdiden uzmanlaşmanın başladığı ‘yapay zeka’ eğitimlerine de başlayacaklarını kaydeden Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan Adayı Esat Tanık konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile birlikte yapacağız. Halen yaklaşık 14 bin kitabın olduğu bu kütüphanedeki kitapları yapılacak kültür merkezine taşıdığımızda oldukça bir alan açılmış olacak. Bu alanı teknolojiyle donatıp sadece yapay zeka değil kodlama eğitimlerinin de verileceği bir üs haline getireceğiz. Gelecekte dünyaya yön verecek yapay zeka uzmanları belki de Çeşme’de yetişen gençlerden çıkacak”

Continue Reading

Gündem

Başkan Yıldız, belediyenin peşkeş çekilen gayrimenkullerinin peşine düştü

Published

on

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, bugün basın mensuplarıyla buluşarak geçmiş yönetimlerden mülk satışlarıyla ilgili hesap sorma niyetlerini açıkladı. Yıldız, düzenlediği basın toplantısında belediye mülklerinin satışlarına ilişkin endişelerini dile getirdi.

Yıldız, “Bugün milyarlarca liraya ulaşabilecek gayrimenkullerimizin kimlere satıldığı, satılan bu gayrimenkullerin gerçek değerlerinin üzerinde mi satıldığı ve önemlisi bu gayrimenkullerin gelirinin Toroslar Belediyesi’ne yatırım amaçlı geri döndürülüp döndürülmediği konuları önemli” dedi.

Özellikle geçmişte düşük fiyatlara satılan gayrimenkullerin akıbetinin merak edildiğini vurgulayan Başkan Yıldız, “Örneğin, yaklaşık 1.5 sene önce, bugün 2 milyar lira değer biçilen gayrimenkulumuz, uzmanlar tarafından çok küçük bir miktar karşılığında, 40 milyon liraya satıldı. Bu durumda hesap sormak gerekiyor. Halkın da bu durumu sorgulaması normal” şeklinde konuştu.

Yıldız, elde edilen gelirin nasıl kullanıldığının da araştırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Asfalt döküldü mü, park yapıldı mı, bina mı inşa edildi, yol mu yapıldı, köprü mü yapıldı? Bu paralar nereye harcandı, bunun hesabını yapmak ve araştırmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Belediyenin hukuki süreç başlatacağını ve avukatların konuyla ilgili çalışmalar yapacağını belirten Yıldız, “Eğer geri dönülebilir bir durum varsa ve bu kentin hizmetine aktarılabilirse, biz de bu işin peşine düşeceğiz” dedi.

Yıldız, “Biz sadece bir dönemi korumak istemiyoruz, yasalara uygun işler yapmaya çalışıyoruz ve haklarımızı korumaya çalışıyoruz. Eğer zenginliklerimizi yasal yollarla kazanabilirsek, bölgemize kazandırmak istiyoruz” diye ekledi.

Son olarak, belediyenin kaynaklarını kötüye kullananlara karşı adımların atılacağını belirten Yıldız, “Bu mülk, hiç kimsenin babasının malı değil” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

Continue Reading

Gündem

MEİGDER’den Müdür Karabörk’e ziyaret

Published

on

Mersin İnternet Gazetecileri Cemiyeti Derneği (MEİGDER), Mersin İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Vahap Şehitoğlu başkanlığındaki MEİGDER Yönetim Kurulu üyeleri, Cumhurbaşkanlığı 2024/65 sayılı kararnamesi ile Mersin İl Emniyet Müdürü olarak geçtiğimiz Mart ayında görevine başlayan Karabörk’ü makamında ziyaret etti. Başkan Şehitoğlu, tüm dernek üyeleri adına Müdür Karabörk’e hayırlı olsun dileklerini iletti ve yeni görevinde başarılar diledi.

MEİGDER Yönetiminin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ise Mersin’i ve Mersinlileri çok sevdiğini belirterek vatandaşın huzur ve güvenliği için geçmişte olduğu gibi bugünde teşkilat olarak çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Ziyaret, Başkan Şehitoğlu’nun Müdür Karabörk’e çiçek takdim etmesinin ardından hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

Continue Reading

Gündem

Emekliliklerinin Tadını Karavanla Çıkardılar: 70 Yaşındaki Çiftin Türkiye Turu

Published

on

Kırıkkale’den yola çıkan Hatice-Fazlı Yazan çifti, karavanlarıyla Türkiye turuna çıktı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan Diyarbakır’a uzanan macera, emekliliklerinde unutulmaz anılar biriktirdi.

 

Kırıkkale’den Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya Yolculuk:

Hatice ve Fazlı Yazan çifti, emekliliklerinin tadını karavanlarıyla çıkartıyor. Kırıkkale’den yola çıkan çiftin ilk durağı Malatya oldu. Buradan Kayseri ve Sivas’a geçtiler.

Keşif Dolu Anılar:

Karavanlarıyla Türkiye’nin dört bir yanını gezen çift, her durakta yeni maceralar yaşadı. Elazığ’ın ardından rotalarını Diyarbakır’a çevirdiler. Türkiye’nin tarih, kültür ve doğa zenginliklerini keşfettiler.

Emeklilikte Yeni Bir Başlangıç:

2018’den beri karavanlarıyla seyahat eden çift, emekliliklerinde özgürlüğün ve keşiflerin tadını çıkarıyor. Her yeni durak, onlara yeni dostluklar ve anılar kazandırıyor.

Geleceğe Yolculuk:

Hatice ve Fazlı Yazan çifti, Türkiye turunu tamamladıktan sonra yeni rotalar belirlemeyi planlıyor. Karavanlarıyla geleceğe umutla bakıyorlar, yeni yerler keşfetmeye hazırlar.

Kay: MHA

Continue Reading

Çok Okunan