Connect with us

Gündem

Çeşme’ye 5 Bin Sosyal Konut Müjdesi

Published

on

Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan Adayı Esat Tanık, yüksek kiralar nedeniyle memurların Çeşme’de kalmak istemediğini ve tayin istediklerini belirterek, “Başta memurlar olmak üzere alt gelir grubuna yönelik 5 bin konut inşa edeceğiz” dedi.

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın önemli turizm merkezlerinden bir olan Çeşme’de memur sıkıntısı yaşandığını söyleyen Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan Adayı Esat Tanık, sorunun çözümü için konut üreteceklerini belirtti. İlk aşamada 2 bin 500 adet olmak üzere toplam 5 bin konut yapacaklarını vurgulayan Tanık, “Bu konutlardan Çeşme’de maaşıyla geçinemeyen ve kısa sürede tayinini isteyen memurların yanı sıra; alt gelir grubunda yaşayan vatandaşlarımız faydalanacak” diye konuştu.

MEMURLAR KAÇMAYACAK
Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan adayı Esat Tanık, Çeşme’de yaşayan memurların yaşam koşulları bakımından oldukça zorlandığına dikkat çekerek, “Yüksek kiralar nedeniyle maalesef memurlar burayı sürgün yeri olarak görüyor ve bir an önce Çeşme’den ayrılmaya çalışıyor. Amacımız buraya gelen memurlarımızın refah içinde daha mutlu ve huzurlu bir şekilde ev ortamlarında barınabilmelerini sağlamaktır. Ayrıca Çeşme’de doğmuş büyümüş ve baba ocağından ayrılamayan Çeşmeliler’in makul fiyata ev sahibi olmalarını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

İKİ ETAPTA YAPILACAK
Söz konusu proje için Hazine’den yer tahsisi isteyeceklerini sözlerine ekleyen Tanık şunları söyledi: “Tahsis edilecek alanda Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Çeşme Belediyesi ortaklığında evleri yapıp memur ve Çeşmeli alt gelir grubu vatandaşlarımıza kiralayacağız. Söz konusu 5 bin sosyal konut projemizi 2 etap halinde hayata geçireceğiz. İlk etapta yapacağımız 2 bin 500 konutun bitmesine yakın ikinci etabı başlatacağız. Bu evlerin verilmesinde de ince eleyip sık dokuyacağız. Adeta hakemlik yapacağız. Bununla ilgili de şeffaf ve adil bir düzen sergileyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın”

AİLEYE UYGUN
Proje yerini belirlediklerini fakat şimdilik bunu söylememeyi tercih ettiklerini aktaran Tanık, “Bunun da nedeni yarın öbür gün bir rant söz konusu olmamasıdır. Başkanlık seçimini kazandıktan hemen sonra projeye start vermeden önce bu alanın yerini açıklayacağız. Evlerin büyüklükleri ise ihtiyaca göre 2 + 1 ve 3+1 şeklinde olacak. Çünkü genelde ilçemize atanan memurlarımızın yüzde 80’i evli ve ailesiyle geliyor. Onların şartlarına uygun bir düzenlemeyi hazırladık ve hızla yapacağız” diye konuştu.

ARSA PARASI OLMAYACAK
Vatandaşların makul fiyata ev sahibi olabilecekleri ve kredi imkanı sağlanarak alacakları bir sistem oluşturacaklarını belirten Başkan Adayı Esat Tanık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devletimiz bankalarla oturup TOKİ’nin maliyetleri ve insanların ödeyebileceği makul bedeli belirleyip kredilendirilmesini sağlayacak. Alan Hazine’ye ait olacağı için arsa payı ödenmemesinden dolayı maliyetler de oldukça düşük olacaktır”

Kay: BHA

Continue Reading

Gündem

TGK Başkanlığı Seçiminde Nuri Kolaylı güven tazeledi

Published

on

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun (TGK) 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde yapıldı.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun (TGK) 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde yapıldı. Toplantıya Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 93 delege katıldı. Genel Kurulda Nuri Kolaylı, oybirliği ile yeniden TGK Genel Başkanlığına seçildi. Kongrede Ayrıca Mersin internet Gazeteciler Cemiyeti Başkanı A.Vahap Şehitoğlu, Nazmi Bilgin’in Başkanı olduğu Onur Kurulu Üyeliğine seçildi.

Genel Kurulda konuşma yapan Nuri Kolaylı, 2021-2024 çalışma dönemini değerlendirerek, pandemi ve yüksek enflasyon döneminde basın sektörünün karşılaştığı zorluklara dikkat çekti. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında basının oynadığı kritik rolü ve TGK’nın darbe girişimine karşı ilk tepki gösteren sivil toplum kuruluşu olduğunu vurguladı. Kolaylı, ayrıca basın sektörünün ekonomik darboğazdan çıkabilmesi için TBMM’deki çalışmalarını ve yerel basının karşı karşıya olduğu ekonomik tehditleri anlattı.

Toplantıda, 2021-2024 dönemi Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu raporları ile bilanço, gelir gider tablosu ve tahmini bütçe onaylandı. Yapılan seçimlerde Nuri Kolaylı’nın Genel Başkanlığındaki liste oybirliği ile seçildi. Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri de belirlendi. Genel Kurulda ayrıca Kütahya Belediye Başkan Vekili Kemalettin Ekici ve Kütahya Valisi Musa Işın da konuşmalar yaparak basının önemine vurgu yaptı.

Öte yandan Konfederasyonun çalışma raporu üzerinde bir konuşma yapan Mersin İnternet Gazetecileri Cemiyet Başkanı A. Vahap Şehitoğlu, başarılı bir  çalışma dönemi geçiren Konfederasyon yönetimine teşekkür etti.

Şehitoğlu, Anadolu’da gazeteler döneminin planlı bir şekilde kapatılmak istendiğini ve internet gazetelerinin de içinde bulundukları sıkıntıyı dile getirdi. MEİGDER Başkanı Şehitoğlu, yazılı ve internet gazetelerinin yaşadıkları sorunu özetle şöyle açıkladı:

“Değerli Arkadaşlarım, Bu güzide çatımız altında koca bir üç yılı geçirdim.

Yaşadığımız en güzel şeylerden birisi, dostluklarımızla beraber, büyük ses getiren ve o güne damga vuran, Konfederasyon yöneticilerimizin de büyük bedel ödediği Ankara Ulus eylemimiz oldu. Birçok kazanım elde ettik.

Eyleme katılan herkese şükranlarımı sunuyorum…

Kazandıklarımız ve kaybettiklerimizi bir yana bırakırsak:

Türk Basını, yani Anadolu Basını yani Bizler, Bugün için gerçekten karanlık ve çıkmaz sokağa sokulup perişan edilmek isteniyoruz.

Korku imparatorluğunu henüz aşamadığımız için adlarını söylemediğim, malumunuz kurumlar, soluk almamızı adeta yapacağımız eylem ve davranışlarımıza göre saate bağlamış ve ümüğümüzü sıkmak için hazır beklemektedir.

Anadolu’daki gazetelerinin kapatılmasının en gerçekçi ve acımasız biçimde planlandığı günümüzde ayrıca resmi ilan alan internet gazeteleri sahip ve yöneticileri de ne yazık ki SEO şirketlerine dışarıdan büyük paralar ödemeye mahkûm edilmiş, ‘tıklanma’ sendromu, otomatik strese sokulmuştur!

Resmi reklam alan internet gazeteleri ise belediye başkanlarının iki dudağı arasına ve şimdiki tasarruf genelgesiyle kaderine terkedilmiştir.”

Yapılan seçimlerde yeni yönetim kurulu Nuri Kolaylı Başkanlığında şöyle oluştu:

Sefa Özdemir, Feridun Fazıl Özsoy, Erdoğan Erişen, Cem Kaytan , Gaye Coşkun, Osman Hakan Kiracı, Mehmet Çelik, Mehmet Ergün, Ergun Ata,

Ali Cihangir, Derya Sarılarlı, İdris Taş, Ali Filizkan, Ercan Atay, Osman Koca, Atilla Durak, Ersen Küçük, Vahap Güner.

Continue Reading

Gündem

Başkan Yıldız, belediyenin peşkeş çekilen gayrimenkullerinin peşine düştü

Published

on

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, bugün basın mensuplarıyla buluşarak geçmiş yönetimlerden mülk satışlarıyla ilgili hesap sorma niyetlerini açıkladı. Yıldız, düzenlediği basın toplantısında belediye mülklerinin satışlarına ilişkin endişelerini dile getirdi.

Yıldız, “Bugün milyarlarca liraya ulaşabilecek gayrimenkullerimizin kimlere satıldığı, satılan bu gayrimenkullerin gerçek değerlerinin üzerinde mi satıldığı ve önemlisi bu gayrimenkullerin gelirinin Toroslar Belediyesi’ne yatırım amaçlı geri döndürülüp döndürülmediği konuları önemli” dedi.

Özellikle geçmişte düşük fiyatlara satılan gayrimenkullerin akıbetinin merak edildiğini vurgulayan Başkan Yıldız, “Örneğin, yaklaşık 1.5 sene önce, bugün 2 milyar lira değer biçilen gayrimenkulumuz, uzmanlar tarafından çok küçük bir miktar karşılığında, 40 milyon liraya satıldı. Bu durumda hesap sormak gerekiyor. Halkın da bu durumu sorgulaması normal” şeklinde konuştu.

Yıldız, elde edilen gelirin nasıl kullanıldığının da araştırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Asfalt döküldü mü, park yapıldı mı, bina mı inşa edildi, yol mu yapıldı, köprü mü yapıldı? Bu paralar nereye harcandı, bunun hesabını yapmak ve araştırmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Belediyenin hukuki süreç başlatacağını ve avukatların konuyla ilgili çalışmalar yapacağını belirten Yıldız, “Eğer geri dönülebilir bir durum varsa ve bu kentin hizmetine aktarılabilirse, biz de bu işin peşine düşeceğiz” dedi.

Yıldız, “Biz sadece bir dönemi korumak istemiyoruz, yasalara uygun işler yapmaya çalışıyoruz ve haklarımızı korumaya çalışıyoruz. Eğer zenginliklerimizi yasal yollarla kazanabilirsek, bölgemize kazandırmak istiyoruz” diye ekledi.

Son olarak, belediyenin kaynaklarını kötüye kullananlara karşı adımların atılacağını belirten Yıldız, “Bu mülk, hiç kimsenin babasının malı değil” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

Continue Reading

Gündem

MEİGDER’den Müdür Karabörk’e ziyaret

Published

on

Mersin İnternet Gazetecileri Cemiyeti Derneği (MEİGDER), Mersin İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Vahap Şehitoğlu başkanlığındaki MEİGDER Yönetim Kurulu üyeleri, Cumhurbaşkanlığı 2024/65 sayılı kararnamesi ile Mersin İl Emniyet Müdürü olarak geçtiğimiz Mart ayında görevine başlayan Karabörk’ü makamında ziyaret etti. Başkan Şehitoğlu, tüm dernek üyeleri adına Müdür Karabörk’e hayırlı olsun dileklerini iletti ve yeni görevinde başarılar diledi.

MEİGDER Yönetiminin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ise Mersin’i ve Mersinlileri çok sevdiğini belirterek vatandaşın huzur ve güvenliği için geçmişte olduğu gibi bugünde teşkilat olarak çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Ziyaret, Başkan Şehitoğlu’nun Müdür Karabörk’e çiçek takdim etmesinin ardından hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

Continue Reading

Çok Okunan