Connect with us

Güncel

Mersin’i “Karaduvar Balık Festivali” Heyecanı Sardı

Published

on

Mersin’de Geleneksel hale gelen festival 25 Kasım Cumartesi günü düzenlenecek.

Akdeniz Belediyesi tarafından, bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan Geleneksel Karaduvar Balık Festivali coşkusuna artık birkaç gün kaldı. Festivalin başlamasını 4 gözle bekleyen Mersinli vatandaşlar, festivalin hem Karaduvar’ın hem de kentin tanıtımına ve ekonomisine büyük katkısı olduğunu ifade etti.

Karaduvar Mahallesi sahiline kazandırılar 23 dönüm büyüklüğe sahip Sardalya Park yanında, 25 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek festivalde, çocuk oyun alanları, şişme oyun alanları, survivor parkuru, sahne gösterileri, dans, illüzyon, konserler, Kibrit Kutusu ve Grup SoundRock konseri, ürün satış stantları ve klasik arabalar gerçekleştirilecek. Binlerce vatandaşın katılacağı karnaval kortej yürüyüşünde coşkunun doruğa taşınacağı festival, Serkan Kaya’nın sahne performansıyla tamamlanacak.

“Festivalin yıllarca sürmesini istiyoruz”

Festivali merakla bekleyen Karaduvarlı balıkçı esnafı, festivalin kendilerine çok büyük katkısı olduğunu, satışlarının arttığını ve mahallenin adının tüm Türkiye ve dünyada duyulduğunu söyledi. Karaduvar’da yıllardır balıkçılık yapan Yıldıray Adlı; “Festivaller güzel geçiyor, bu festivallerin bugüne kadar olduğunu gibi her yıl devam etmesini istiyoruz. Buraya birçok insan geliyor ve canlılık oluyor, bizlerden balık alıyorlar. Tüm vatandaşlarımızın gelip Karaduvar sardalyasını yemesini isterim” dedi.

“Türkiye’nin her yanından insanları bekliyoruz”

Karduvar’da 15 yıldır balıkçılık yapan Yunus Emre Karaaslan ise; “Festivaller, bir yerin tanıtımı için büyük önem arz ediyor. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek Karaduvar Balık Festivali de bize büyük katkı sağlıyor. Sadece Mersin değil, Türkiye’nin dört bir yanından herkesi festivale bekliyoruz. Buradaki en önemli şey doğallık… Burayı gören insan bir daha geliyor. Taze bir şekilde balıklarını yiyebilirler, doğayı ve denizi burada bir arada görebilirler. O nedenle festivale gelen herkes Karaduvar’ın doğal güzelliklerinden de faydalanacak” ifadelerini kullandı.

“Festivalin balık satışlarına katkısı oldu”

Balıkçı esnafı Engin Hazar da tüm vatandaşlara festivale katılım çağrısı yaparak; “Bu festivalde konserler, oyun alanları, balık ekmek ikramı olacak. Her şekilde güzel geçeceğine eminim. 4 yıldır düzenlenen festivalin balık satışlarına da büyük katkısı oldu. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’a, Karaduvar’a yaptığı yatırımlardan dolayı, düzenlediği etkinliklerden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Festival bittikten sonra da insanlar Karduvar’a geliyor”

Karaduvar Mahallesi’nde 20 yıldır pastane işlettiğini söyleyen Nezih Bozan ise, “Festivallerin işimize gerçekten büyük katkısı oluyor. Yoğunluk ve tanıtım açısından büyük rağbet alıyoruz. Festival bittikten sonra bile insanlar burayı merak edip geliyorlar. Çok eğlenceli ve gerçekten lezzetli bir etkinlik olduğu için insanların buraya gelip tanımasını, buradaki doğanın ve denizin güzelliğini, esnafların ve halkın sevecen yüzünü görmelerini istiyorum” şeklinde konuştu.

“Festivale ailecek katılacağız”

Yenişehir ilçesi Kuşimato Sokağında yaşayan Deniz Kadiroğlu, dördüncüsü düzenlenecek Karaduvar Balık Festivaline ailecek katılacaklarını kaydederek, tüm Mersinlileri da festivale davet etti. Kadiroğlu, festivalin renkli ve coşkulu olacağını ifade ederek, “Orada konserlere eşlik edeceğiz, balık ekmek yiyeceğiz yani büyük coşku ve heyecanla balık festivalimizi bekliyoruz” dedi.

“Sanatçılarımızı ve balık ekmek ikramını 4 gözle bekliyoruz”

Yenişehir ilçesinde yaşayan Mehmet Fatih Kürkçü de şöyle konutu; “Karaduvar denince ilk aklımıza gelen şey balık. Şu anda heyecanla festivaldeki sanatçılarımızı ve balık ekmek ikramını 4 gözle bekliyorum. Bu organizasyonu düzenleyen Başkanımız Mustafa Gültak’a teşekkür ediyorum.”

Continue Reading

Güncel

Başkan Sarı; “Taksici cinayetleri kader olmamalı”

Published

on

Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Veysel Sarı, taksici cinayetlerinin taksicinin kaderi olmaması gerektiğini söyledi. Ülke genelindeki tüm taksilere devlet destekli koruma kabini ile panik ve acil durum butonu kurulmasını istediklerini söyleyen Başkan Sarı, son olarak İzmir’de aracına aldığı cani tarafından vurularak öldürülen taksici Oğuz Erge cinayet zanlısının caydırıcı olması açısından en ağır şekilde cezalandırılmasını beklediklerini ifade etti.
Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, TŞOF Başkanvekili Veysel Sarı, taksici cinayetlerinin taksicinin kaderi olmaması gerektiğini belirterek, taksici esnafının can ve mal güvenliği için yurt genelindeki tüm taksilerde devlet desteği ile koruma kabini ile panik ve acil yardım butonu kurulması gerektiğini söyledi.
Başkan Veysel Sarı, son olarak İzmir’de aracına aldığı cani tarafından tabancayla vurularak katledilen taksici Oğuz Erge’ye Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınları ile taksici esnafına baş sağlığı dileyerek, cinayet zanlısının caydırıcı olması açısından en ağır şekilde cezalandırılmasını beklediklerini ifade etti.
Taksici cinayetleri ve taksici gasplarının önüne geçilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Sarı, bu amaç doğrultusunda yurt genelindeki tüm taksilere devlet desteğinde koruma kabini ile panik ve acil yardım butonu kurulması gerektiğini belirterek, “ Daha önceki yıllarda da taksici cinayetleri ve taksici gasplarının önüne geçilmesi açısından yurt genelindeki tüm taksilere koruma kabini ile, panik ve acil yardım butonu kurulması yönünde ilgililere taleplerimizi bildirmiştik. Ancak üzülerek söylüyoruz ki bugüne kadar bu yönde atılmış bir adım yok. Bugün kü mevcut ekonomik şartlarda taksici esnafımız koruma kabini ile panik ve acil yardım butonu kurdurma imkanına sahip değil. Bunun için devletimiz taksici esnafına destek olmalıdır. Bizlerde Avrupa’daki meslektaşlarımız gibi güven içerisinde yolcularımızı taşımak istiyoruz” dedi.
Mersin’de taksicilerin özellikle gece çalışmalarına korku ve endişe içerisinde çıktığını kaydeden Başkan Sarı, “ Bir çok taksici esnafımız can güvenliğinden kaynaklı çalışmak istemiyor. Diğer taraftan da hizmet bekleyen vatandaşlarımız var. Bunun için hem halkımıza daha güvenli ve modern imkanlarda hizmet vermek, hem de taksici esnafımızın can ve güvenliğini sağlama açısından koruma kabini kurulması ile panik ve acil yardım butonu kurulması konusu acil şekilde ele alınmalıdır” şeklinde konuştu.

Continue Reading

Güncel

Türkiye’nin yolsuzluk ve hile haritası çizilecek

Published

on

Birleşmiş Milletler’inYolsuzluğa Karşı Sözleşmesi’nin 20. yılını kutladığı ve küresel yolsuzluğa dikkat çektiği 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü’nde, Türkiye’deki adli muhasebeciler de harekete geçti. Hile uzmanları, akademi işbirliğiyle Türkiye’nin Yolsuzluk Haritası’nı oluşturmak için

kolları sıvadı.

Kamu gücü, makam ve yetkinin kötüye kullanımı, rüşvet, gasp, kişi kayırma, dolandırıcılık ve zimmete para geçirme gibi faaliyetleri kapsayan yolsuzluk ve hileye küresel çapta dikkat çekmek için imzalanan Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi’nin (UNCAC) 20. yılı, 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü’nde kutlandı. Türkiye’deki mali müşavirler ve adli muhasebeciler de aralık ayı itibarıyla harekete geçti. Fraud Audit Corporation (FAC) Yönetim Kurulu Başkanı ve Adli Muhasebe Uzmanı Dr. Baki Toraman’ın liderliğinde başlatılan proje kapsamında, üniversite işbirliğiyle Türkiye’nin Hile ve Yolsuzluk Haritası oluşturulacak.

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Dr. Baki Toraman, “Birleşmiş Milletler verileri, yolsuzluk faaliyetlerinin her yıl dünya ekonomisine 2,6 trilyon dolar zarar verdiğini gösteriyor. Bizler de akademi işbirliğiyle ülkemizde sektörel hileleri açığa çıkarmak için kolları sıvadık” dedi.

 

Veri toplanacak, araştırma yapılacak

 

9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü kapsamında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yayımlanan mesajda, UNCAC’nin kabul edildiği 2003’ten bu yana yolsuzlukla mücadele konusunda önemli ilerlemeler kaydedildiği, ancak dünya çapında her beş kişiden birinin kamu hizmetine erişmek için rüşvet ödemek zorunda kaldığı ve 124 ülkede yolsuzluk seviyelerinde gerileme olmadığı ifade edildi.

 

Yolsuzluk ve hilelerin hâlâ ekonomik kalkınmanın önünde önemli bir engel teşkil ettiğini belirten Dr. Baki Toraman, “Aralık 2023 itibarıyla başlattığımız proje kapsamında, temsilciler aracılığıyla Türkiye çapında veri toplanacak ve araştırmalar yürütülecek. Bu araştırma ve çalışmaların sonucunda elde edilen veri, bir devlet üniversitesi aracılığıyla bilimsel analizlere dönüştürülecek. Oluşturulan analizler, Türkiye’deki sektörel hileleri ortaya çıkaracak. Çalışmanın, Türkiye’de yolsuzluk ve hile konusundaki farkındalığa katkıda bulunacağına inanıyoruz” dedi.

 

“Hile ve yolsuzluk, dünyaya zarar veriyor”

 

Yolsuzlukla mücadelenin dünya çapında kalkınma çabalarının merkezinde yer aldığını vurgulayan Dr. Baki Toraman, “Her yıl yayımladığı Yolsuzluk Algısı Endeksi’yle yolsuzluk ve hilenin seyrini ortaya koyan Dünya Şeffaflık Örgütü’nün de dikkat çektiği üzere, yolsuzluk otoriter rejimlerin yükselişini beraberinde getiriyor. Demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü baltalayarak sürdürülebilir kalkınmayı tehlikeye atıyor. Ülke ekonomilerine ve günün sonunda küresel ekonomiye zarar veriyor. Üstelik yolsuzluk ve hilenin etkileri yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda bu faaliyetler dünya çapında çatışma ve istikrarsızlığı körüklüyor, barış süreçlerini engelliyor. Türkiye’nin ilk aktif hile denetim şirketi olan Fraud Audit Corporation, Türkiye’nin 81 ilindeki temsilcilikleriyle Türk iş dünyasının karşı karşıya kaldığı hile risklerini ortaya çıkaracak” ifadelerini kullandı.

 

“Bağımsız denetim ve mali müşavirlik hizmetlerimizle iş dünyasının yanındayız”

 

Bazen görev ve yetkilerini kötüye kullanan bir çalışanın dahi şirketlerin büyüme yolculuklarına engel olabileceğini, itibar kayıplarına yol açabileceğini hatırlatan FAC Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Baki Toraman, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

 

“Fraud Audit Corporation olarak şirketlerin bağımsız denetim ve mali müşavirlikle kurumsallaşmasını, ihtiyaç duydukları işleyiş döngülerini oluşturmalarını sağlıyoruz. Yolsuzluk sebebiyle karşılaşabilecekleri riskleri en aza indirme, kayıplarını azaltma, kâr ve pazar paylarını artırma yollarında Türk iş dünyasına destek oluyoruz. Aynı zamanda Serbest Muhasebeci Mali Müşavir kariyerine başlamak isteyen genç arkadaşlarımızın yanında oluyoruz. Türkiye’de hile ve yolsuzluğa karşı mücadele kültürü oluşturmak için çalışmayı sürdüreceğiz.”

 

Uluslararası uzmanlar arası işbirliği sağlayan firmanın Türkiye temsilcisi oldu

Baki Toraman, “7 Tepe İstanbul’dan, 7 Bölge Türkiye’ye , 7 Bölgeden 7 Kıta Dünyaya” sloganı ile 9-10 Aralık’ta İstanbul’da tüm ortakların ve temsilcilerin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Affilica International’ın Türkiye temsilcisi olduğunu duyurdu.  Affilica International, bağımsız firmaların oluşturduğu bir ağdır ve bu firmalar arasında Muhasebeciler, Denetçiler, Avukatlar, Vergi Uzmanları ve İş Danışmanları bulunmaktadır. Küresel düzeyde bu profesyoneller arasında işbirliğini kolaylaştırmayı amaçlar, müşteri yönlendirmeleri ve profesyonel danışmanlıklar gibi hizmetler sunar. Affilica üyeleri, uluslararası iş ihtiyaçları konusunda birbirlerine ve müşterilere yardımcı olur, büyük firmalara bir alternatif sunar. Ağ, birden fazla ülkeyi kapsar ve üyeleri, işbirlikçi bir yaklaşımla karlılık ve iş genişlemesini artırmak için uzmanlık paylaşır.

Continue Reading

Güncel

Göher Şahin, Mersin’deki internet gazetecileriyle buluştu

Published

on

Geçtiğimiz hafta düzenlediği açık hava toplantısıyla CHP’den Yenişehir Belediye Başkan Aday Adaylığını açıklayan Göher Şahin, Mersin İnternet Gazetecileri Derneği’ni (MEİGDER) ziyaret etti. Ziyarette Şahin’i MEİGDER Başkanı A. Vahap Şehitoğlu ile Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı. Ziyarette belediyecilik geçmişiyle ilgili bilgiler veren Şahin, 1988 yılında ziraat mühendisi olarak mezun olduğunu söyledi.


Mezuniyetten çok kısa bir süre sonra, 1 Mart 1990’da, Mersin Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü’nde mühendis olarak göreve başladığını anlatan Şahin, bu dönemde birçok park kurup fidanlık yaptıklarını belirterek, “Daha sonra Park Bahçeler Müdür Yardımcılığına getirildim. 1994’de Mersin Büyükşehir ilan edilince ben de Yenişehir ilçe Belediyesine geçtim. 1994-2010 yılları arasında Yenişehir Belediyesi’nde Park Bahçeler Müdürü oldum.  Burada birçok kez ilklere imza attık. 2010 yılında sınava girerek Yenişehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü oldum. 2015 yılına kadar bu görevde kaldım. Bu dönemde Atatürk Kültür Merkezi, AMETEM, Kadın Sığınma Evi, Anaokulu, Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü kentimize kazandırdık. Mersin’in ilk kadın belediye başkanının heykelini yapıp adını taşıyan parkı kurduk ve açılışında Müfide İlhan’ı getirdik. Bir kadın olarak bundan gurur duyuyorum” diye konuştu.
YENİŞEHİR BELEDİYESİ ŞAHİN’İN DÖNEMİNDE E-DEVLET’E ENTEGRE OLDU
2015-2019 yılları arasında ise Yenişehir Belediyesi’nde Bilgi İşlem Müdürü olduğunu aktaran Şahin, o dönem de yine bir ilke imza atarak e-imza ve e-devlet entegrasyonunu birçok belediyeden önce kendi belediyelerine kazandırdıklarına dikkat çekti. Bu dönemde belediye ile işi olan bir vatandaşın 10’na yakın sicil numarasına sahip olduğunu, yaptıkları çalışmalarla bunları bir araya toplayıp tek sicile düşürdüklerini ifade eden Şahin, “Bu hem vatandaş hem de belediye için çok önemli bir uygulama idi. Her şeyden önce zaman tasarrufu sağlıyordu ve belediyeye gelir getirici bir program oldu” dedi.
“YENİŞEHİR’İ ÇOK İYİ TANIYORUM”
2019’da ise Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığına getirildiğini belirten  Göher Şahin, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Bu görevimde 4 yıl kalarak bu yıl içinde emekli oldum. Ancak ben işimi çok seven ve yaparken de heyecan duyan biriyim. Belediyeciliğe hakimim. Bu birikimimi kullanmak amacıyla başkan olmaya karar verdim. Neden Yenişehir’i seçtiğime gelince. Bu sorunun cevabı çok basit, çünkü 1994-2019 yılları arasında yani tam 25 yıl Yenişehir’e hizmet ettim. Yenişehir’in neresinde hangi park var, neresinde kaç ağaç var hepsini bilirim. Altyapısını, üst yapısını bilirim. Yenişehir’deki 32 mahalle muhtarlarının hepsini tanırım. Burada yaşayan vatandaşın çoğuyla sohbetim var. Sonuç olarak en iyi bildiğim yerde çok daha iyi hizmet verebileceğimi, en iyi tanıdığım yerde insanlarla daha rahat iletişim kurabileceğimi düşündüğüm için Yenişehir’i tercih ettim. Belediye başkanlığı halka dokunmaktır. En iyi bildiğim yerde halka dokunmak için Yenişehir’i istiyorum.” Şahin, son olarak ezber bozan bir Yenişehir’i dünyaya tanıtacaklarını sözlerine ekledi. MEİGDER Başkanı Şehitoğlu ise ziyaretten dolayı Şahin’e teşekkür ederek çıktığı bu yolda başarılar diledi.

Continue Reading

Çok Okunan