Connect with us

Güncel

Mersinliler Kushimoto Sokağı Sokak Sanatçıları Festivalini sevdiler

Published

on

  1. Mersin Kushimoto Sokağı Sokak Sanatçıları Festivali bu yılda binlerce vatandaşın katılımıyla yapıldı

Mersin Yenişehir Belediyesi ve Mersin Rotary Kulübü iş birliğiyle bu yıl beşincisi düzenlenen Mersin Kushimoto Sokağı Sokak Sanatçıları Festivali, vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleşti. Mersin’in en yoğun sosyal yaşam alanlarından biri olan Kushimoto Sokağı’nda düzenlenen festival, gün boyunca renkli anlara sahne oldu.

Mersin Yenişehir Belediyesi, düzenlediği ve ev sahipliği yaptığı etkinliklerle Yenişehir’de hareketlilik sağlamaya devam ediyor. Mersin Yenişehir Belediyesi ve Mersin Rotary Kulübü tarafından geleneksel hale gelerek her yıl düzenlenen ve karnaval havasında geçen Mersin Kushimoto Sokağı Sokak Sanatçıları Festivali bu yıl da binlerce Mersinlinin yoğun ilgisiyle yapıldı. Festival kapsamında trafiğe kapatılan ve süslenen Kushimoto Sokağı günün ilk saatlerinden itibaren sokak sanatçılarını ağırlamaya başladı. Müzisyenler, ressamlar, dans grupları ile performans ve grafiti sanatçılarının yeteneklerini sergilediği festivalde Mersinli vatandaşlar da eğlenceye ortak oldu.Ünlü DJ Uğur Yıldırım da festival kapsamında sahne alarak Mersinliler için konser verdi. Festival alanına kurulan alışveriş stantlarında depremzede vatandaşlar da ürünlerini satışa sunma fırsatı yakaladı.

Mersin Kushimoto Sokağı Sokak Sanatçıları Festivali’nin açılışına Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in yanı sıra Mersin Baro Başkanı Gazi Özdemir, Rotary 2430 Bölge Federasyon Başkanı Teoman Kaynar, Mersin Rotary Kulübü Başkanı Rujdan Doğan, MEİGDER Başkanı Vahap Şehitoğlu, Kushimoto Sokağı Vefa Komitesi üyeleri,belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

İyiliklerin ve güzelliklerin paylaşıldığı bir Yenişehir’i var etmek, yaşatmak ve geliştirmek istiyoruz”

Festivalin açılışında konuşan Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Biz Yenişehir’i kültür ve sanatın başkenti yapmak, burada festivaller düzenlemek, insanların daha çok sokaklarda buluştuğu, iyiliklerin ve güzelliklerin paylaşıldığı bir Yenişehir’i var etmek, yaşatmak ve geliştirmek istiyoruz.  Biz bu güzellikleri geliştirme noktasında bir çaba içerisinde olacağız. Bugün Mersin Rotary Kulübü ile iyilikte ve güzellikte buluştuk. Görev yaptığım süre içerisinde bir yere yardım eli ulaşacaksa orada birlikte olduk. Bir yara sarılacaksa orada birlikte olduk. Bir güzellik bir iyilik gerçekleştirilecekse orada birlikte olduk. Bunun için ben süreçlere katkı veren ve emek veren bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İnadına barışı söyleyeceğiz, inadına barış türküleri söyleyeceğiz. Dünyada oyunlar oynanıyor. Oynanmaya devam ediliyor. Ben dünyada barışın var olması için hepimizin, kalbimizi ve gönlümüzü koymamız gerektiğini düşünüyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet 100 yaşında. ‘Savaş zorunlu olmadıkça cinayettir!’ ve ‘Yurtta barış dünyada barış’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle ve minnetle anıyoruz. Yolumuz iyilikten ve güzellikten hiç ayrılmasın, barıştan hiç ayrılmasın.”diye konuştu.

Festivalin kente büyük bir değer kattığını ifade eden Mersin Rotary Kulübü Başkanı Rujdan Doğan ise “Bu festivale kentimizde ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Mersin’imizin kültürünü yansıtan önemli bir mekanda gerçekleştiriyoruz.  Kushimoto Sokağı’nın bu festivaldeki rolü sadece bir sokak olmasının ötesinde Japonya ve Mersin’in kardeşlik ilişkisinin ne kadar eskilere dayandığını anlatıyor. Bu kardeşlik ilişkisinin 30 yıldan fazla süredir sürdürülen aktif bir dostluk ve kültürel değişim hikayesini barındırıyor. Mersin Rotary Kulübü olarak bu festivalde Kushimoto Sokağı’nın tarihinin ve Mersin ile Japonya arasındaki dostluğu tüm Mersin halkıyla birlikte paylaşmanın gururunu yaşıyoruz. Bu özel mekan Mersin ve Kushimoto’nun tarihini bir araya getiriyor ve kültürel miraslarımıza sahip çıktığımız için festivalimize ve şehrimize büyük bir değer katıyor. Mersin Rotary Kulübü olarak şehre bu festivali kazandırmış olmaktan büyük onur ve gurur duyuyoruz.”dedi.

Continue Reading

Güncel

Başkan Sarı; “Taksici cinayetleri kader olmamalı”

Published

on

Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Veysel Sarı, taksici cinayetlerinin taksicinin kaderi olmaması gerektiğini söyledi. Ülke genelindeki tüm taksilere devlet destekli koruma kabini ile panik ve acil durum butonu kurulmasını istediklerini söyleyen Başkan Sarı, son olarak İzmir’de aracına aldığı cani tarafından vurularak öldürülen taksici Oğuz Erge cinayet zanlısının caydırıcı olması açısından en ağır şekilde cezalandırılmasını beklediklerini ifade etti.
Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, TŞOF Başkanvekili Veysel Sarı, taksici cinayetlerinin taksicinin kaderi olmaması gerektiğini belirterek, taksici esnafının can ve mal güvenliği için yurt genelindeki tüm taksilerde devlet desteği ile koruma kabini ile panik ve acil yardım butonu kurulması gerektiğini söyledi.
Başkan Veysel Sarı, son olarak İzmir’de aracına aldığı cani tarafından tabancayla vurularak katledilen taksici Oğuz Erge’ye Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınları ile taksici esnafına baş sağlığı dileyerek, cinayet zanlısının caydırıcı olması açısından en ağır şekilde cezalandırılmasını beklediklerini ifade etti.
Taksici cinayetleri ve taksici gasplarının önüne geçilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Sarı, bu amaç doğrultusunda yurt genelindeki tüm taksilere devlet desteğinde koruma kabini ile panik ve acil yardım butonu kurulması gerektiğini belirterek, “ Daha önceki yıllarda da taksici cinayetleri ve taksici gasplarının önüne geçilmesi açısından yurt genelindeki tüm taksilere koruma kabini ile, panik ve acil yardım butonu kurulması yönünde ilgililere taleplerimizi bildirmiştik. Ancak üzülerek söylüyoruz ki bugüne kadar bu yönde atılmış bir adım yok. Bugün kü mevcut ekonomik şartlarda taksici esnafımız koruma kabini ile panik ve acil yardım butonu kurdurma imkanına sahip değil. Bunun için devletimiz taksici esnafına destek olmalıdır. Bizlerde Avrupa’daki meslektaşlarımız gibi güven içerisinde yolcularımızı taşımak istiyoruz” dedi.
Mersin’de taksicilerin özellikle gece çalışmalarına korku ve endişe içerisinde çıktığını kaydeden Başkan Sarı, “ Bir çok taksici esnafımız can güvenliğinden kaynaklı çalışmak istemiyor. Diğer taraftan da hizmet bekleyen vatandaşlarımız var. Bunun için hem halkımıza daha güvenli ve modern imkanlarda hizmet vermek, hem de taksici esnafımızın can ve güvenliğini sağlama açısından koruma kabini kurulması ile panik ve acil yardım butonu kurulması konusu acil şekilde ele alınmalıdır” şeklinde konuştu.

Continue Reading

Güncel

Türkiye’nin yolsuzluk ve hile haritası çizilecek

Published

on

Birleşmiş Milletler’inYolsuzluğa Karşı Sözleşmesi’nin 20. yılını kutladığı ve küresel yolsuzluğa dikkat çektiği 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü’nde, Türkiye’deki adli muhasebeciler de harekete geçti. Hile uzmanları, akademi işbirliğiyle Türkiye’nin Yolsuzluk Haritası’nı oluşturmak için

kolları sıvadı.

Kamu gücü, makam ve yetkinin kötüye kullanımı, rüşvet, gasp, kişi kayırma, dolandırıcılık ve zimmete para geçirme gibi faaliyetleri kapsayan yolsuzluk ve hileye küresel çapta dikkat çekmek için imzalanan Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi’nin (UNCAC) 20. yılı, 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü’nde kutlandı. Türkiye’deki mali müşavirler ve adli muhasebeciler de aralık ayı itibarıyla harekete geçti. Fraud Audit Corporation (FAC) Yönetim Kurulu Başkanı ve Adli Muhasebe Uzmanı Dr. Baki Toraman’ın liderliğinde başlatılan proje kapsamında, üniversite işbirliğiyle Türkiye’nin Hile ve Yolsuzluk Haritası oluşturulacak.

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Dr. Baki Toraman, “Birleşmiş Milletler verileri, yolsuzluk faaliyetlerinin her yıl dünya ekonomisine 2,6 trilyon dolar zarar verdiğini gösteriyor. Bizler de akademi işbirliğiyle ülkemizde sektörel hileleri açığa çıkarmak için kolları sıvadık” dedi.

 

Veri toplanacak, araştırma yapılacak

 

9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü kapsamında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yayımlanan mesajda, UNCAC’nin kabul edildiği 2003’ten bu yana yolsuzlukla mücadele konusunda önemli ilerlemeler kaydedildiği, ancak dünya çapında her beş kişiden birinin kamu hizmetine erişmek için rüşvet ödemek zorunda kaldığı ve 124 ülkede yolsuzluk seviyelerinde gerileme olmadığı ifade edildi.

 

Yolsuzluk ve hilelerin hâlâ ekonomik kalkınmanın önünde önemli bir engel teşkil ettiğini belirten Dr. Baki Toraman, “Aralık 2023 itibarıyla başlattığımız proje kapsamında, temsilciler aracılığıyla Türkiye çapında veri toplanacak ve araştırmalar yürütülecek. Bu araştırma ve çalışmaların sonucunda elde edilen veri, bir devlet üniversitesi aracılığıyla bilimsel analizlere dönüştürülecek. Oluşturulan analizler, Türkiye’deki sektörel hileleri ortaya çıkaracak. Çalışmanın, Türkiye’de yolsuzluk ve hile konusundaki farkındalığa katkıda bulunacağına inanıyoruz” dedi.

 

“Hile ve yolsuzluk, dünyaya zarar veriyor”

 

Yolsuzlukla mücadelenin dünya çapında kalkınma çabalarının merkezinde yer aldığını vurgulayan Dr. Baki Toraman, “Her yıl yayımladığı Yolsuzluk Algısı Endeksi’yle yolsuzluk ve hilenin seyrini ortaya koyan Dünya Şeffaflık Örgütü’nün de dikkat çektiği üzere, yolsuzluk otoriter rejimlerin yükselişini beraberinde getiriyor. Demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü baltalayarak sürdürülebilir kalkınmayı tehlikeye atıyor. Ülke ekonomilerine ve günün sonunda küresel ekonomiye zarar veriyor. Üstelik yolsuzluk ve hilenin etkileri yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda bu faaliyetler dünya çapında çatışma ve istikrarsızlığı körüklüyor, barış süreçlerini engelliyor. Türkiye’nin ilk aktif hile denetim şirketi olan Fraud Audit Corporation, Türkiye’nin 81 ilindeki temsilcilikleriyle Türk iş dünyasının karşı karşıya kaldığı hile risklerini ortaya çıkaracak” ifadelerini kullandı.

 

“Bağımsız denetim ve mali müşavirlik hizmetlerimizle iş dünyasının yanındayız”

 

Bazen görev ve yetkilerini kötüye kullanan bir çalışanın dahi şirketlerin büyüme yolculuklarına engel olabileceğini, itibar kayıplarına yol açabileceğini hatırlatan FAC Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Baki Toraman, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

 

“Fraud Audit Corporation olarak şirketlerin bağımsız denetim ve mali müşavirlikle kurumsallaşmasını, ihtiyaç duydukları işleyiş döngülerini oluşturmalarını sağlıyoruz. Yolsuzluk sebebiyle karşılaşabilecekleri riskleri en aza indirme, kayıplarını azaltma, kâr ve pazar paylarını artırma yollarında Türk iş dünyasına destek oluyoruz. Aynı zamanda Serbest Muhasebeci Mali Müşavir kariyerine başlamak isteyen genç arkadaşlarımızın yanında oluyoruz. Türkiye’de hile ve yolsuzluğa karşı mücadele kültürü oluşturmak için çalışmayı sürdüreceğiz.”

 

Uluslararası uzmanlar arası işbirliği sağlayan firmanın Türkiye temsilcisi oldu

Baki Toraman, “7 Tepe İstanbul’dan, 7 Bölge Türkiye’ye , 7 Bölgeden 7 Kıta Dünyaya” sloganı ile 9-10 Aralık’ta İstanbul’da tüm ortakların ve temsilcilerin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Affilica International’ın Türkiye temsilcisi olduğunu duyurdu.  Affilica International, bağımsız firmaların oluşturduğu bir ağdır ve bu firmalar arasında Muhasebeciler, Denetçiler, Avukatlar, Vergi Uzmanları ve İş Danışmanları bulunmaktadır. Küresel düzeyde bu profesyoneller arasında işbirliğini kolaylaştırmayı amaçlar, müşteri yönlendirmeleri ve profesyonel danışmanlıklar gibi hizmetler sunar. Affilica üyeleri, uluslararası iş ihtiyaçları konusunda birbirlerine ve müşterilere yardımcı olur, büyük firmalara bir alternatif sunar. Ağ, birden fazla ülkeyi kapsar ve üyeleri, işbirlikçi bir yaklaşımla karlılık ve iş genişlemesini artırmak için uzmanlık paylaşır.

Continue Reading

Güncel

Göher Şahin, Mersin’deki internet gazetecileriyle buluştu

Published

on

Geçtiğimiz hafta düzenlediği açık hava toplantısıyla CHP’den Yenişehir Belediye Başkan Aday Adaylığını açıklayan Göher Şahin, Mersin İnternet Gazetecileri Derneği’ni (MEİGDER) ziyaret etti. Ziyarette Şahin’i MEİGDER Başkanı A. Vahap Şehitoğlu ile Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı. Ziyarette belediyecilik geçmişiyle ilgili bilgiler veren Şahin, 1988 yılında ziraat mühendisi olarak mezun olduğunu söyledi.


Mezuniyetten çok kısa bir süre sonra, 1 Mart 1990’da, Mersin Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü’nde mühendis olarak göreve başladığını anlatan Şahin, bu dönemde birçok park kurup fidanlık yaptıklarını belirterek, “Daha sonra Park Bahçeler Müdür Yardımcılığına getirildim. 1994’de Mersin Büyükşehir ilan edilince ben de Yenişehir ilçe Belediyesine geçtim. 1994-2010 yılları arasında Yenişehir Belediyesi’nde Park Bahçeler Müdürü oldum.  Burada birçok kez ilklere imza attık. 2010 yılında sınava girerek Yenişehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü oldum. 2015 yılına kadar bu görevde kaldım. Bu dönemde Atatürk Kültür Merkezi, AMETEM, Kadın Sığınma Evi, Anaokulu, Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü kentimize kazandırdık. Mersin’in ilk kadın belediye başkanının heykelini yapıp adını taşıyan parkı kurduk ve açılışında Müfide İlhan’ı getirdik. Bir kadın olarak bundan gurur duyuyorum” diye konuştu.
YENİŞEHİR BELEDİYESİ ŞAHİN’İN DÖNEMİNDE E-DEVLET’E ENTEGRE OLDU
2015-2019 yılları arasında ise Yenişehir Belediyesi’nde Bilgi İşlem Müdürü olduğunu aktaran Şahin, o dönem de yine bir ilke imza atarak e-imza ve e-devlet entegrasyonunu birçok belediyeden önce kendi belediyelerine kazandırdıklarına dikkat çekti. Bu dönemde belediye ile işi olan bir vatandaşın 10’na yakın sicil numarasına sahip olduğunu, yaptıkları çalışmalarla bunları bir araya toplayıp tek sicile düşürdüklerini ifade eden Şahin, “Bu hem vatandaş hem de belediye için çok önemli bir uygulama idi. Her şeyden önce zaman tasarrufu sağlıyordu ve belediyeye gelir getirici bir program oldu” dedi.
“YENİŞEHİR’İ ÇOK İYİ TANIYORUM”
2019’da ise Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığına getirildiğini belirten  Göher Şahin, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Bu görevimde 4 yıl kalarak bu yıl içinde emekli oldum. Ancak ben işimi çok seven ve yaparken de heyecan duyan biriyim. Belediyeciliğe hakimim. Bu birikimimi kullanmak amacıyla başkan olmaya karar verdim. Neden Yenişehir’i seçtiğime gelince. Bu sorunun cevabı çok basit, çünkü 1994-2019 yılları arasında yani tam 25 yıl Yenişehir’e hizmet ettim. Yenişehir’in neresinde hangi park var, neresinde kaç ağaç var hepsini bilirim. Altyapısını, üst yapısını bilirim. Yenişehir’deki 32 mahalle muhtarlarının hepsini tanırım. Burada yaşayan vatandaşın çoğuyla sohbetim var. Sonuç olarak en iyi bildiğim yerde çok daha iyi hizmet verebileceğimi, en iyi tanıdığım yerde insanlarla daha rahat iletişim kurabileceğimi düşündüğüm için Yenişehir’i tercih ettim. Belediye başkanlığı halka dokunmaktır. En iyi bildiğim yerde halka dokunmak için Yenişehir’i istiyorum.” Şahin, son olarak ezber bozan bir Yenişehir’i dünyaya tanıtacaklarını sözlerine ekledi. MEİGDER Başkanı Şehitoğlu ise ziyaretten dolayı Şahin’e teşekkür ederek çıktığı bu yolda başarılar diledi.

Continue Reading

Çok Okunan