Connect with us

Güncel

Uysal: Mersin’de 7 Kişiden 1’i Sığınmacı

Published

on

 

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili ve MYK Üyesi Dr. Levent Uysal, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündem dışı söz alarak Mersin’i de yakından ilgilendiren sığınmacı meselesi ile ilgili konuştu. Uysal “Sığınmacılar ve göç konusunda partimin görüşü milletimle aynıdır.” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili ve MYK Üyesi Dr. Levent Uysal TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, ülke genelinde 5 milyon, Mersin’de ise yaşayan yaklaşık 300 bin sığınmacının ülkelerine geri dönmesi noktasında MHP’nin hazır olduğunu vurguladı. Mersinlilerin kendini güvende hissetmediğini belirten Uysal şöyle konuştu;

“Sığınmacı meselesi, vekili olduğum Mersin’i de yakından ilgilendiren ve çözüm bekleyen çok önemli bir konudur. Göç idaresine göre, ülkemizde yaklaşık 5 milyon sığınmacı var. Bazı Avrupa ülkelerinin nüfusundan fazla. Aziz Türk milleti zorda kalanlara ve darda olanlara, hiçbir zaman duyarsız kalmamıştır. Önce insan diyerek her fırsatta mazlumlara sahip çıkmış, ülkemize sığınan insanları ötekileştirmeden kucak açmış ve birlikte yaşamıştır. Mersin’de neredeyse 300 bin sığınmacı var, 7 kişiden biri sığınmacı. Mersin halkı, sosyolojik ve ekonomik açıdan huzursuz. Kendini güvende hissetmiyor. Genel başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin dediği gibi, sığınmacıların gönüllü, güvenli ve onurlu geri dönüşleri en kısa sürede sağlanmalı, düzensiz göç engellenmeli, geri kabul anlaşması son bulmalıdır. Bilge liderimizin bu sözleri, vatanımızın huzuru ve refahı için büyük önem taşımaktadır. Sığınmacılar ve göç konusun da partimin görüşü, milletimle aynıdır.”

Sığınmacı ve göçün getirdiği sorunların uluslararası boyutta olduğunun altını çizen Mersin Milletvekili Uysal şu açıklamada bulundu;

“Göçün getirdiği sorunları ülkeler tek başına çözemezler. Bu; uluslararası bir sorundur ama Türkiye bu konuda her zamanki gibi yalnız. Bu nedenle sığınmacı sorununu ortak vicdanla ve konunun uzmanlarıyla biz çözmeliyiz. Milliyetçi Hareket Partisi, 6 yıl önce bir komisyon kurdu ve çok yönlü bir rapor hazırladı. Yani hazırız. Dilini, geleneklerini, akrabalarını geride bırakarak ülkemizde zor şartlarda yaşayan insanlar, elbette ki ülkelerine dönmek isteyeceklerdir. Yeter ki onları teşvik edelim. Yeter ki altyapısını oluşturalım. Uluslararası çözüm ortaklarıyla birlikte en sağlıklı ve hızlı biçimde sığınmacıların ülkelerine dönmelerini organize etmeliyiz. Çünkü; aziz milletimiz, misafirperverliğini en iyi şekilde yerine getirmiştir.”

Continue Reading

Güncel

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Yönetim Kurulu Mersin’de Toplandı

Published

on

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF), yönetim kurul toplantısını Mersin’in Tarsus ilçesinde gerçekleştirdi. Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Gençlik Kampı’nda düzenlenen toplantıya, AGF Genel Başkanı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun başkanlık etti.

 

Toplantıya katılanlar arasında Mersin İnternet Gazetecileri Cemiyeti Derneği (MEİGDER) Başkanı A. Vahap Şehitoğlu, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve AGF Genel Başkan Yardımcısı Nihat Mazmanoğlu, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve AGF Genel Başkan Yardımcısı Kürşat Tuncel, Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı ve AGF Genel Saymanı Ahmet Duran Yenigün, AGF İkinci Başkanı ve Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir, AGF Genel Başkan Yardımcısı Arslan Deveboynu, Yönetim Kurulu Üyeleri İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Diyap Atar, Ersin Şimşek, İlyas Bayraktar ve Sinan Çeviren de yer aldı.
Mesleki Sorunlar ve Eğitim Üzerine Görüşmeler
Toplantıda, gazetecilik mesleğinin mevcut sorunları detaylı bir şekilde ele alındı. Katılımcılar, her ilde yeni nesil gazetecilik eğitimi verilmesi konusunda fikir birliğine vardı. Bu eğitimlerin, gazetecilik mesleğinin kalitesini artırmak ve yeni nesil gazetecilerin daha donanımlı bir şekilde yetişmesini sağlamak amacıyla düzenleneceği belirtildi.
AGF Genel Başkanı Gaye Coşkun, gazetecilik mesleğinin zorluklarına değinerek, “Her geçen gün dijitalleşen dünyada, gazetecilik mesleğinin önemi daha da artmaktadır. Bu bağlamda, her ilde düzenlenecek gazetecilik eğitimleri ile meslektaşlarımızın bilgi ve becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.
Mersin buluşmasına Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Çelik ile toplantı sonrası görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantının ardından, katılımcılar Tarsus’un tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret ederek, şehrin zengin kültürel mirasını keşfetme fırsatı buldu. AGF

Continue Reading

Güncel

Gazetecilerden Seçer’e Ziyaret

Published

on

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkanı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Gaye Coşkun, Mersin İnternet Gazetecileri Cemiyeti Derneği (MEİGDER) Başkanı A. Vahap Şehitoğlu, Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı (GGF) Başkanı Mehmet Çelik ve 7 il ile 4 ilçeden kente gelen gazeteciler cemiyetlerinin başkanları, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti.


Ziyaret esnasında, 28-30 Haziran tarihlerinde Tarsus Gençlik Kampı’nda MEİGDER ev sahipliğinde düzenlenecek olan ‘Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Konseyi Toplantısı’na ilişkin bilgiler paylaşıldı.
Ziyarette ayrıca, basına yapmış olduğu katkılardan dolayı Başkan Seçer’e teşekkür plaketi takdim edildi.
Gazeteciler, Seçer’e medyaya verdiği destekten dolayı memnuniyetlerini dile getirirken, Başkan Seçer de ziyaretlerinden dolayı konuk gazetecilere teşekkür etti.

Continue Reading

Güncel

Dünya Avşarlar Derneği’nden Mersin İl Jandarma Komutanlığına Ziyaret

Published

on

Dünya Avşarlar Derneği, 28 Haziran 2024 Cuma günü saat 11:00’de Mersin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy’u makamında ziyaret etti. Ziyarete, basından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Açık, Almanya sorumlusu Ahmet Kurt ve Türk dünyasından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Serdar Güneş katıldı.

 

Ziyaret esnasında, çeşitli konularda değerlendirme ve bilgi alışverişinde bulunuldu. Mersin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Dünya Avşarlar Derneği yönetimine teşekkür etti.

Dünya Avşarlar Derneği yönetimi, misafirperverliğinden dolayı Mersin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy’a teşekkür ederek görevinde başarılar diledi.

Continue Reading

Çok Okunan