Connect with us

Gündem

Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan Adayı Esat Tanık: “Su Biterse Turizm Biter”

Published

on

Çeşme’de içme suyu sorununa karşı atık suların park ve bahçelerde değerlendirileceğini söyleyen Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan Adayı Esat Tanık, “Su biterse bölgenin cazibesi de biter turizm de biter. Şimdiden önlemlerimizi almalıyız” dedi.

Çeşme projelerini paylaşmak üzere İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Fahrettin Kerem Çelik ile bir araya gelen Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan Adayı Esat Tanık, ilçenin en önemli sorunlarından birinin su olduğuna dikkat çekti.

Özellikle yaz aylarında su sorununun arttığını vurgulayan Tanık, sezonun yüksek olduğu bir süreçte böylesi bir olumsuzluğun konaklama ve turizm sektörüne balta vuracağını dile getirdi.

HAVUZUN SUYU PARKA

Ülkemizin genelinde yaşanan su sıkıntısının Çeşme’de özellikle yaz aylarında yoğun şekilde hissedildiğini kaydeden Esat Tanık, barajlara ilave olarak alternatif su kaynaklarının oluşturulması gerektiğini belirtti.

Atık su yönetiminin öneminin Çeşme’deki konut sahipleri tarafından yeterince anlaşılamadığını dile getiren Tanık, “Eğer biz bu atık suları kamuya ait park ve bahçelerde kullanırsak içme suyundan önemli miktarda tasarruf etmiş olacağız. Diğer yandan Çeşme’de yaklaşık 70 bin konuttan 30 bininde havuz var. Vatandaşlarımızı da yaz aylarında uyararak havuzlarındaki suyun kullanım süresini uzatmalarını, havuz suyu değişimi öncesinde de belediyemize haber vermelerini isteyeceğiz. Bizler de bu suyu belediyemizin tankerlerine doldurduktan sonra içindeki zararlı maddeleri arındıracağız ve kamuya ait alanların sulamasında kullanacağız” diye konuştu.

7 ADIMLI ÇÖZÜM

Su sorununa çözüm bulunamaması halinde turizmi 4 mevsime yayma girişiminin de sekteye uğrayabileceğini hatırlatan Esat Tanık, böyle bir durumda konaklama, yeme-içme, ulaşım gibi bir çok  sektörde daralma yaşanabileceğini aktardı.

Çeşme gibi su kıtlığı riski taşıyan bölgelerde, sürdürülebilir su yönetimi ve su tasarrufunu teşvik etmek için çeşitli önlemler alacaklarını belirten Tanık bazı önerilerini de şu şekilde sıraladı: “Öncelikle vatandaşlarımıza su tasarrufuna yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapacağız. Ardından vatandaşlarımızın su verimliliği yüksek cihazlar ve sistemler kullanmasını teşvik edeceğiz. Düşük debili musluklar, su verimli ev aletleri ve bahçe sulama sistemleri gibi su tasarruflu ürünlerin kullanımı yaygınlaştırılabilir. Su kayıplarını azaltmak için de düzenli olarak şebeke bakımı ve sızıntı tespiti gerçekleştireceğiz. Banyo, lavabo ve mutfak sularının geri kazanımını sağlayıp, bu suların bahçe veya tuvalet sifonlarında kullanılmasıyla içme suyu kullanımını azaltacağız. Toplayıp arıtacağımız atık suyu da park sulaması, otoyol ve caddelerin temizliği gibi alanlarda kullanacağız. Su tasarrufu yapan bireyler ve işletmelerimizi ödüllendirirken, yağmur suyu toplama sistemleri, desalinasyon tesisleri ve su geri kazanımı gibi yöntemlerle de sürdürülebilir su politikası oluşturacağız”

Çeşme’nin turizmde ülkemizin yüz akı olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm İl Müdürü Fahrettin Kerem Çelik ise turizmin gelişmesi, ülkemizin ve esnafın büyümesi için her zaman desteğe hazır olduklarını belirtti.

Resimaltı: Esat Tanık (solda) ve Kültür Turizm Müdürü F. Kerem Çelik

Continue Reading

Gündem

TGK Başkanlığı Seçiminde Nuri Kolaylı güven tazeledi

Published

on

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun (TGK) 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde yapıldı.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun (TGK) 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde yapıldı. Toplantıya Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 93 delege katıldı. Genel Kurulda Nuri Kolaylı, oybirliği ile yeniden TGK Genel Başkanlığına seçildi. Kongrede Ayrıca Mersin internet Gazeteciler Cemiyeti Başkanı A.Vahap Şehitoğlu, Nazmi Bilgin’in Başkanı olduğu Onur Kurulu Üyeliğine seçildi.

Genel Kurulda konuşma yapan Nuri Kolaylı, 2021-2024 çalışma dönemini değerlendirerek, pandemi ve yüksek enflasyon döneminde basın sektörünün karşılaştığı zorluklara dikkat çekti. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında basının oynadığı kritik rolü ve TGK’nın darbe girişimine karşı ilk tepki gösteren sivil toplum kuruluşu olduğunu vurguladı. Kolaylı, ayrıca basın sektörünün ekonomik darboğazdan çıkabilmesi için TBMM’deki çalışmalarını ve yerel basının karşı karşıya olduğu ekonomik tehditleri anlattı.

Toplantıda, 2021-2024 dönemi Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu raporları ile bilanço, gelir gider tablosu ve tahmini bütçe onaylandı. Yapılan seçimlerde Nuri Kolaylı’nın Genel Başkanlığındaki liste oybirliği ile seçildi. Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri de belirlendi. Genel Kurulda ayrıca Kütahya Belediye Başkan Vekili Kemalettin Ekici ve Kütahya Valisi Musa Işın da konuşmalar yaparak basının önemine vurgu yaptı.

Öte yandan Konfederasyonun çalışma raporu üzerinde bir konuşma yapan Mersin İnternet Gazetecileri Cemiyet Başkanı A. Vahap Şehitoğlu, başarılı bir  çalışma dönemi geçiren Konfederasyon yönetimine teşekkür etti.

Şehitoğlu, Anadolu’da gazeteler döneminin planlı bir şekilde kapatılmak istendiğini ve internet gazetelerinin de içinde bulundukları sıkıntıyı dile getirdi. MEİGDER Başkanı Şehitoğlu, yazılı ve internet gazetelerinin yaşadıkları sorunu özetle şöyle açıkladı:

“Değerli Arkadaşlarım, Bu güzide çatımız altında koca bir üç yılı geçirdim.

Yaşadığımız en güzel şeylerden birisi, dostluklarımızla beraber, büyük ses getiren ve o güne damga vuran, Konfederasyon yöneticilerimizin de büyük bedel ödediği Ankara Ulus eylemimiz oldu. Birçok kazanım elde ettik.

Eyleme katılan herkese şükranlarımı sunuyorum…

Kazandıklarımız ve kaybettiklerimizi bir yana bırakırsak:

Türk Basını, yani Anadolu Basını yani Bizler, Bugün için gerçekten karanlık ve çıkmaz sokağa sokulup perişan edilmek isteniyoruz.

Korku imparatorluğunu henüz aşamadığımız için adlarını söylemediğim, malumunuz kurumlar, soluk almamızı adeta yapacağımız eylem ve davranışlarımıza göre saate bağlamış ve ümüğümüzü sıkmak için hazır beklemektedir.

Anadolu’daki gazetelerinin kapatılmasının en gerçekçi ve acımasız biçimde planlandığı günümüzde ayrıca resmi ilan alan internet gazeteleri sahip ve yöneticileri de ne yazık ki SEO şirketlerine dışarıdan büyük paralar ödemeye mahkûm edilmiş, ‘tıklanma’ sendromu, otomatik strese sokulmuştur!

Resmi reklam alan internet gazeteleri ise belediye başkanlarının iki dudağı arasına ve şimdiki tasarruf genelgesiyle kaderine terkedilmiştir.”

Yapılan seçimlerde yeni yönetim kurulu Nuri Kolaylı Başkanlığında şöyle oluştu:

Sefa Özdemir, Feridun Fazıl Özsoy, Erdoğan Erişen, Cem Kaytan , Gaye Coşkun, Osman Hakan Kiracı, Mehmet Çelik, Mehmet Ergün, Ergun Ata,

Ali Cihangir, Derya Sarılarlı, İdris Taş, Ali Filizkan, Ercan Atay, Osman Koca, Atilla Durak, Ersen Küçük, Vahap Güner.

Continue Reading

Gündem

Başkan Yıldız, belediyenin peşkeş çekilen gayrimenkullerinin peşine düştü

Published

on

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, bugün basın mensuplarıyla buluşarak geçmiş yönetimlerden mülk satışlarıyla ilgili hesap sorma niyetlerini açıkladı. Yıldız, düzenlediği basın toplantısında belediye mülklerinin satışlarına ilişkin endişelerini dile getirdi.

Yıldız, “Bugün milyarlarca liraya ulaşabilecek gayrimenkullerimizin kimlere satıldığı, satılan bu gayrimenkullerin gerçek değerlerinin üzerinde mi satıldığı ve önemlisi bu gayrimenkullerin gelirinin Toroslar Belediyesi’ne yatırım amaçlı geri döndürülüp döndürülmediği konuları önemli” dedi.

Özellikle geçmişte düşük fiyatlara satılan gayrimenkullerin akıbetinin merak edildiğini vurgulayan Başkan Yıldız, “Örneğin, yaklaşık 1.5 sene önce, bugün 2 milyar lira değer biçilen gayrimenkulumuz, uzmanlar tarafından çok küçük bir miktar karşılığında, 40 milyon liraya satıldı. Bu durumda hesap sormak gerekiyor. Halkın da bu durumu sorgulaması normal” şeklinde konuştu.

Yıldız, elde edilen gelirin nasıl kullanıldığının da araştırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Asfalt döküldü mü, park yapıldı mı, bina mı inşa edildi, yol mu yapıldı, köprü mü yapıldı? Bu paralar nereye harcandı, bunun hesabını yapmak ve araştırmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Belediyenin hukuki süreç başlatacağını ve avukatların konuyla ilgili çalışmalar yapacağını belirten Yıldız, “Eğer geri dönülebilir bir durum varsa ve bu kentin hizmetine aktarılabilirse, biz de bu işin peşine düşeceğiz” dedi.

Yıldız, “Biz sadece bir dönemi korumak istemiyoruz, yasalara uygun işler yapmaya çalışıyoruz ve haklarımızı korumaya çalışıyoruz. Eğer zenginliklerimizi yasal yollarla kazanabilirsek, bölgemize kazandırmak istiyoruz” diye ekledi.

Son olarak, belediyenin kaynaklarını kötüye kullananlara karşı adımların atılacağını belirten Yıldız, “Bu mülk, hiç kimsenin babasının malı değil” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

Continue Reading

Gündem

MEİGDER’den Müdür Karabörk’e ziyaret

Published

on

Mersin İnternet Gazetecileri Cemiyeti Derneği (MEİGDER), Mersin İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Vahap Şehitoğlu başkanlığındaki MEİGDER Yönetim Kurulu üyeleri, Cumhurbaşkanlığı 2024/65 sayılı kararnamesi ile Mersin İl Emniyet Müdürü olarak geçtiğimiz Mart ayında görevine başlayan Karabörk’ü makamında ziyaret etti. Başkan Şehitoğlu, tüm dernek üyeleri adına Müdür Karabörk’e hayırlı olsun dileklerini iletti ve yeni görevinde başarılar diledi.

MEİGDER Yönetiminin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ise Mersin’i ve Mersinlileri çok sevdiğini belirterek vatandaşın huzur ve güvenliği için geçmişte olduğu gibi bugünde teşkilat olarak çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Ziyaret, Başkan Şehitoğlu’nun Müdür Karabörk’e çiçek takdim etmesinin ardından hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

Continue Reading

Çok Okunan